19 Apr
Припомни си последното нещо, което сънува. Вероятно в съзнанието ти изскачат ясни цветове, фигури и пейзажи, така както си ги виждал в истинския живот (освен ако не е много фантастичен сън, но дори и тогава той има реалистични елементи).
А питал ли си се как изглеждат сънищата на незрящите хора? Ние да, затова ще ти кажем. Но да се върнем в началото.
Какво е сън?
В най-базовия смисъл, сънят е мисъл, емоция или преживяване, които осъзнаваш, че изпитваш по време на сън. Сънищата са следствие на активност в невроните, независимо дали тя е спорадична (тогава сънят е фрагментиран и кратък) или синхронизирана (дълги сънища).
Средната продължителност на сънищата е между 5 и 20 минути (дори и да ти се виждат дни, докато сънуваш). Също така сънуваш 4 до 6 пъти на вечер и вероятно не си спомняш за повечето случки в селенията на сънищата.
Как сънуват слепите?
Отговорът не е еднозначен. По-скоро зависи от предпоставките, поради които се е появила слепотата.
Вродена слепота
Няма единен отговор относно това как изглеждат сънищата на слепите по рождение хора. Някои експерти твърдят, че те не сънуват визуално, други са на противоположното мнение.
Незрящите по рождение имат много по-малко очни движения по време на REM фазата на съня от хората с незасегнато зрение. Както навярно знаеш, по-голямата част от сънищата се появяват именно по време на тази фаза. Хипотезата е, че броят и скоростта на очните движения са съпоставими с това колко визуални са сънищата. От тук би следвало, че слепите по рождение хора не би трябвало да сънуват визуално.
Интересното обаче е, че след направата на електроенцефалографии (на човешки език - запис на електрическата активност на мозъка) се оказва, че моделите на активността на слепите хора са много близки до тези на зрящите. Това подкрепя обратната теория - че слепите хора сънуват визуално и допълват картините докато са в будно състояние.
При всички положения, дори и сънищата им да са визуални, останалите сензорни елементи като звук, вкус и мирис са много по-силно присъстващи.
Слепота, настъпила по-късно
Хипотезата на учените е, че колкото по-късно ослепее човек, толкова по-визуално сънува, поради простата причина, че обемът от поета визуална информация е по-голям.
Какви са сънищата на слепите?
Сънищата са сходни както при зрящи, така и при незрящите (макар те да сънуват далеч по-малко визуални елементи). И двете групи хора виждат случки, в които те са главни действащи лица, усещат с всичките си сетива и комуникират с останалите герои в сънищата си.
Разлика все пак има. Незрящите хора сънуват:
1. пътувания (и движение като цяло) много по-често от хората с неувредено зрение. За жалост, тези сънища често са свързани със злополуки или трудности по време на пътуванията
2. лични или професионални провали далеч по-рядко от зрящите
3. по-малко агресивни случки отколкото хората с незасегнато зрение
4. животни и то най-вече своите кучета-водачи
5. храна или хранене
Според това проучване, слепите хора (особено тези с вродена слепота) сънуват кошмари по-често от зрящите. Учените вярват, че причината за по-честите кошмари е, че хората с увредено зрение имат далеч по-трудно и предизвикателно ежедневие, тоест е логично проблемите, препятствията и стресът да се пренасят и в сънищата им.
Е, разбрахме, че всеки сънува (дори и да не си спомня). Незрящите хора не са изключение. Техните сънища със сигурност изглеждат различно от тези на зрящите хора, но въображението им е също толкова развинтено и лудо (да, те също сънуват странни неща, макар и не чак толкова визуално).