
Оказва се, че да плачеш насън е доста често срещан феномен. И не, не е типичен само за децата. Според д-р Честър Ву, плаченето насън се наблюдава във всички възрастови групи.
Защо плачеш насън?
Причините са няколко и варират според възрастта.
Бебетата и децата плачат, защото са гладни, уморени, боли ги или защото се чувстват изоставени. Реакциите на родителите и менталното състояние на майката в частност също им влияят.
Възрастните плачат насън заради разнообразни причини. Ето няколко от тях в детайл:
1. Нощни ужаси (да, не кошмари, а ужаси)
Това е вид парасомния (разстройство на съня), в което хората изглеждат и се държат сякаш са ужасени – крещят и/или плачат. Понякога по време на нощен ужас, очите са отворени, но това не значи, че човекът е в съзнание и контрол над ситуацията.
Това състояние е най-често срещано при децата, като засяга около 50% от децата и продължава до около 13-годишна възраст. В редки случаи, нощните ужаси продължават да се случват, макар и по-спорадично, и в зряла възраст.
2. Кошмари
На всеки се е случвало да сънува ужасни сценарии и да се събужда със сълзи на очи. Кошмарите предизвикват силни емоционални реакции и нерядко водят до сълзи, учестен пулс и дори паника.
3. Емоционален дистрес
Най-честата причина, поради която плачеш насън, е и тази, поради която плачеш наяве, а именно – емоции. По-конкретно:
- Негативна емоционална реакция, вследствие на лош ден в офиса, натрупан стрес и фрустрация, които избиват насън.
- Ментални разстройства като тревожност или депресия.
- Непреработени емоции – както знаеш, когато нещо бива потискано и избягвано, рано или късно то все пак намира начин да ти напомни за себе си. Обикновено това се случва в съня ти.
4. Разстройство на REM съня
Това е вид парасомния, в която хората разиграват сънищата си. Тоест, ако сънят е тъжен, е съвсем възможно да предизвика плач.
Как да спреш да плачеш насън?
Ето няколко съвета, които могат да ти помогнат да спреш нощните сълзи:
1. Спи по-добре
"Сънят влияе върху способността ни да регулираме негативните емоции и стреса, включително и плача," казва д-р Ву.
С други думи, ако не си почиваш достатъчно качествено, си по-склонен да реагираш с плач при трудни емоции или ситуации (като стрес, разочарование или пренатоварване), дори и в средата на нощта.
А плачът насън пречи и на добрия сън – и така попадаш в порочен кръг.
Ако се събуждаш със сълзи, един от начините да спреш е да направиш съня си приоритет.
"Създаването на стабилна вечерна рутина, която да ти носи усещане за сигурност и предвидимост, както и създаването на комфортна среда за сън, без стресови фактори и разсейвания, могат да помогнат за това," казва Ву.
2. Помисли за терапия
Както споменахме, много хора плачат насън заради емоционални трудности или психични проблеми, като тревожност, депресия или претоварване.
Ако това важи за теб, ключът към спирането на нощния плач може да е "разглеждане на подлежащите емоционални или психологически проблеми чрез консултация или терапия," казва Ву.
Работата с терапевт или друг специалист може да ти помогне да разбереш, управляваш и обработваш емоциите си – и съответно да предотвратиш нощния плач.
3. Внимавай какво правиш преди лягане
Ако често плачеш насън, помисли какви са навиците ти преди лягане – може би те предизвикват сълзите.
"Обърни внимание какво правиш преди сън," казва д-р Ву. "Ако гледаш тъжен филм или четеш емоционална книга, тези чувства могат да останат в ума ти и да доведат до нощен плач."
Ако искаш да намалиш плача по време на сън, избягвай неща, които могат да предизвикат силни или негативни емоции преди лягане (като тъжен филм или тежък разговор с партньора си).
Вместо това се фокусирай върху отпускането и създаването на позитивно настроение преди сън – например с любим комедиен сериал или релаксиращи упражнения.
4. Потърси медицинска помощ, ако е необходимо
Ако нощният плач е епизодично явление, не е причина за тревога. Но ако започне да влияе на качеството ти на живот, може би е време да се консултираш със специалист.
"Трябва да потърсиш медицинска помощ, ако плачът насън е постоянен, влияе на ежедневното ти функциониране или е придружен от други симптоми на емоционален или психологически дистрес," казва Ву.
Също така, ако подозираш, че нощният ти плач е свързан с нарушение на съня, консултация със специалист може да е полезна.
И не забравяй – ако спиш с някого, плачът ти може да влияе и на него. Така че, ако твоят нощен плач пречи на партньора ти, помисли за професионална помощ.