Убеждението, че сънят е загубено време, върлува открай време. То обаче е абсолютно погрешно. Освен за правилното функциониране на организма, сънят помага и за консолидирането на спомени, съответно, за научаването. 

Език се учи с няколкостотин часа, прекарани в практика, слушане, писане и… запаметяване. Но откъде това време?

Е, край на извиненията, защото се оказва, че можеш да си помагаш и докато спиш. 

Възможно ли е да научиш език по време на сън?

Вече повече от 100 години експертите изследват така нареченото “учене на сън“ (хипнопедия) и спорят дали човек може да усвои език или да запомни друга информация, докато спи. Въпреки че няма доказателства някой да е научил изцяло нов език по време на сън, проучванията сочат, че сънят може да подпомогне езиковото обучение.  

Чуването на различни думи от чужд език, които вече са били научени, докато спим, може да засили способността ни да си ги припомняме, когато сме будни. Това се отнася за т.нар. “експлицитна памет” – знания, за които сме съзнателно наясно, в контраст с имплицитната памет, която действа само подсъзнателно.  

Освен това, слушането на записи с непознати думи по време на сън също води до запомняне, което се проявява след събуждане.  

В едно изследване учените пускали записи с вече научени нидерландски думи на немскоговорящи участници, докато те спели. По-късно тестовете показали, че паметта на участниците за думите от записа се е подобрила, в сравнение с други научени думи, които не били включени в записа.  

Други изследвания показват, че хората могат да запомнят нови думи, докато спят. В тези експерименти участниците слушали записи с измислени думи и с истински японски такива. След събуждане тези, които били чули записите, показали подобрена имплицитна памет за истинските думи.  

Установено е, че хората е по-вероятно да запомнят чути думи по време на фазата на бавновълновия (NREM) сън. Учените предполагат, че по време на REM фазата (когато сънуваме активно) ученето е по-малко ефективно, тъй като ярките сънища могат да пречат на възприемането на новата информация. 

Ролята на съня в запаметяването

Сънят играе ключова роля в оформянето и задържането на спомени. Докато по-старите изследвания се фокусират основно върху REM съня, по-новите насочват вниманието към бавновълновия сън – третата фаза на NREM съня. Днес се смята, че именно тогава мозъкът консолидира спомените.  

Доскоро се вярваше, че паметта се формира само в будно състояние. Новите проучвания обаче сочат, че както NREM, така и REM фазите играят роля в този процеса на запаметяването, макар че повечето механизми на „ученето насън“ са свързани с бавновълновия сън.  

Някои изследвания предполагат, че т.нар. „сънни вретена“ – специфични мозъчни вълни, наблюдавани по време на сън – подпомагат запаметяването. Слушането на записи с вече научена информация по време на сън увеличава активността на тези вълни, което води до по-добро припомняне на информацията по-късно. Сънните вретена са най-чести във втората фаза на NREM съня.  

Практики за учене по време на сън

Идеята да разширим речника си или да усвоим нов език, докато спим, е привлекателна, но реалистично погледнато, това не е ефективен метод за постигане на тази цел“, казва д-р Брандън Питърс, специалист по съня.  

Вместо това може да изпробваш следните стратегии, за да използваш съня като инструмент за ускоряване на езиковото учене:  

1. Дремвай след учене – проучванията показват, че хората, които подремват след като са учили нови думи, ги запомнят по-добре в сравнение с тези, които остават будни. Следващия път, когато учиш нови думи на чужд език, опитай да подремнеш и виж дали това ще ти помогне.  

2. Слушай записи на езикови фрази, докато спиш – множество проучвания показват, че слушането на записи с думи по време на сън може да помогне за подобряване на паметта за вече научени думи или дори за формирането на нови спомени.  

3. Слушай „розов шум“ по време на сън – някои експерименти установяват, че излагането на „розов шум“ (звук, подобен на бял шум, но с по-ниски честоти) по време на бавновълновия сън подобрява паметта за думи. Макар че са необходими повече изследвания, ако искаш да пробваш този метод у дома, можеш да си вземеш устройство за бял шум, което произвежда и розов шум.  

Важно е да се има предвид, че все още не знаем всичко за ученето по време на сън, така че тези техники може да не работят за всеки. Освен това някои хора са чувствителни към звуци по време на сън и това може да наруши качеството на почивката им. Ако това е твоят случай, по-добре се фокусирай върху осигуряването на пълноценен сън, вместо да слушаш записи през нощта.