Спи ти се, но не можеш да си позволиш да спиш? Е, мозъкът ти това не го интересува – той има нужда да си набави съня, който му липсва, съответно, изпитваш епизоди на микросън. 

Какво (точно) е микросън?

Кратки епизоди на сън, които траят около 15 секунди или по-малко. В това време хората губят съзнателен контрол над действията си. 

Всеки изпитва микросъня по различен начин. Най-честите “симптоми” са затварянето на очи или краткотрайната загуба на внимание, без спомен какво е изпуснато. 

По време на активен епизод мозъчните вълни (измерени с елетроенцефалограма) са очевидно забавени. Интересното е, че мозъчната активност по време на микросън е различна от тази, по време на истински сън. При микросън голяма част от мозъка на практика е неактивна, докато при нормалния сън, въпреки заспалото съзнание, мозъкът е все така активен на подсъзнателно и физиологично ниво. 

Какви са признаците на микросъня?

Първият признак е позицията на очите – изцяло затворени или полузатворени, а понякога и напълно отворени. Зениците пък се разширяват осезаемо. Друга ясна след е клюмащата глава. Знаейки това вероятно предполагаш, че ще разбереш, ако имаш епизод на микросън? Е, това не е точно така. 

Вместо да осъзнаваш, че си заспал за няколко секунди, по-често си мислиш, че просто си се разсеял. По време на епизод, хората показват забавен или изцяло отсъстващ отговор на външни стимули като звуци или светлина. 

Какви са рисковете на микросъня?

Главните рискове са свързани с шофиране, работа с тежки машини, хуриргически операции или други подобни задачи, при които някой друг зависи от теб. 

Микросънят прави хората по-мудни, по-нереактивни към стимули и пречи на бързото (и правилно) взимане на решения. Съответно, всяка ситуация, която би изисквала някое от тези неща, става рискова. 

Микросънят сам по себе си не застрашава живота ти. Ако се случва в безопасна среда (например офис, вкъщи или в автобуса) микросънят не е проблем. 

Какви са причините за микросън?

Просто е – недоспиване. Производно – сънни разстройства, които причиняват недоспиване или прекомерно успиване, също се считат за вторична причина за микросън. 

Друг рисков фактор за микрсъня е работата на смени. Според проучванията, хората, разботещи на смени, имат 3 пъти по-голям риск за причиняване на катастрофи, отколкото хората с нормирано работно време. 

Кога се случва микросънят?

Технически  – може да се случи винаги когато си буден. Практически – по-логично е да се случи след недоспиване, отколкото ако си имал 8 часа здрав и хубав сън. Най-често микросънят се случва в ранния следобед. Причината е свързана с циркадния ритъм и факта, че много хора усещат сънливост точно тогава – след онзи хубав, богат обяд, хихи. 

И така, след като вече се съмняваш дали онова “разсейване” в срещата не е било всъщност епизод на микросън, можем да те (до)насърчим да спиш още повече и по-качествено, тъй като наваксването със съня може да намали епизодите на микросън. Избери чуден матрак – https://isleep.bg/mattresses – и се радвай на чуден сън.