Колко пъти си си лягал и си благодарил за удобния матрак, меката възглавница и… гравитацията. Сигурно не много. Реалистично – никога. 

Някога чудил ли се как спят астронавтите в Космоса? Мисиите им са по 24 часа, 7 дни в седмицата, в продължение на седмици, а понякога и месеци. Човешкото тяло обаче се нуждае от сън… дори и в безтегловност. Но как ли се спи без гравитация?

Сънят на Земята срещу сънят в Космоса

Както вероятно знаеш, тук на Земята, дрямката през деня си има своите ползи. В Космоса, ползите от дрямката са там, независимо от времето, по което се случва тя. Веднага обясняваме защо.

Международната Космическа станция прави една цяла обиколка по орбитата си около Земята за около 92 минути. Сам разбираш, че това са доста обиколки за 1 денонощие. Астронавтите виждат около 16 изгрева и залеза на ден. Което е много светлина. И много объркан циркаден ритъм. 

Ето защо, независимо кога се случва, дрямката в Космоса е добра идея, Така астронавтите повишават енергията, концентрацията и продуктивността си. 

Къде спят астронавтите в Космоса?

За да станеш астронавт се изискват множество и разнообразни умения. Едно от тях е да можеш да функционираш спокойно в много тесни пространства, без това да причинява чувства на дискомфорт или паника. Пространството (както за живот, така и за сън) на Международната станция е ограничено. При тях удобните одеяла и меките възглавници не са опция. 

Заради безтегловността (още позната като микрогравитация), сънят в Космоса е различен от този на Земята. Въпреки това, повечето астронавти се опитват да копират начина, по който спят вкъщи, на Земята. 

Една от най-обичаните опции за сън е спалният чувал. Заради безтегловността, чувалите трябва да са вързани за вътрешността на космическия кораб, за да не се носят свободно из пространството. Друг вариант са личните кабини или модули. 

Независимо къде избере на спи астронавтът, той обикновено е добре пристегнат и “прибран”. Така се предотвратява носенето на крайниците му и удрянето им в контролни модули. 

Помещенията, в които спят астронавтите, са много добре вентилирани, за да се избегне вдишването на твърде много въглероден диоксид. 

Някои хитринки за по-добър сън в Космоса

Астронавтите обикновено са в цветущо здраве, за да могат да се справят успешно с изискващата работа. Но поддържането на добра форма не се случва само на Земята, а и в Космоса.

Редовната физическа активност е ключова както за тялото (и ума), така и за добрия здрав сън. Заради безтегловността мускулите обикновено отслабват бързо. Именно заради това на астронавтите се препоръчват поне 2 часа тренировка на ден, за да работят успешно срещу липсата на гравитация и загубата на мускулна маса. 

Най-често астронавтите правят кардио. В Космоса сърцето работи по-малко, което води до по-ниско оросяване в някои части на тялото, включително мозъкът и сърцето. Ето защо кардиото е препоръчително – пази ги във форма и ги зарежда с енергия, карайки сърцето да работи по-усърдно и да “храни” целия организъм. 

Режимът на съня е друго нещо, което спасява космонавтите. Заради объркания циркаден ритъм, тялото им не знае кога точно да се настрои за сън и кога – не. Поддържайки график за лягане и ставане по едно и също време астронавтите обучават тялото си, кога е време за сън и кога – не, сами

Друго приспособление, което помага на съня в Космоса, е маската за сън, тъй като тя успешно блокира непрекъснато променящата се светлина. 

Последната хитринка са тапите за уши, които пък блокират шума от множеството уреди на космическия кораб. 

Как се будят астронавтите сутрин?

Отговорът е леко изненадващ, готов ли си?

Космонавтите се будят с музикална серенада

От 1965 г. насам музиката се използва вместо аларма за събуждане. Първата песен, която са използвали, била “Hello Dolly”. Оттогава програмата е по-скоро свободна и всяка сутрин се използват различни песни. Ако мисията е по време на празници, музикалният съпровод се съобразява – например с коледни песни. Според данни на НАСА, най-често използваната песен през годините е “Rocket Man” на Елтън Джон. Подходяща е, да. 

Радваме се, че напълнихме главата ти с още (компромисно) полезна информация, за която вероятно не си се чудил. Надяваме се да ти е било интересно!