Ако се бориш да си осигуриш добър сън всяка нощ, това, което ядеш, може да е основното предизвикателство и ключът към успеха. Ако се храниш зле, сънят ти също ще страда. И обратното. 

Храната и сънят

“Това, което ядем, както и кога го ядем, може драстично да повлияе както на заспиването, така и на качеството и продължителността на съня ни”, казва Кейти Хамил, сертифициран нутриционист.

„Добрият сън води до още по-добър сън, а лошият сън – до още по-лош сън. Лошият сън пък води до лоши хранителни избори. Именно затова ги наричат ‘комфортни храни’ – никой, който е уморен и недоспал, няма да посегне към салата“, добавя д-р Сингх, директор на Центъра за сън в Индиана.

Но... може би трябва? Според последно проучване на SleepFoundation.org, вегетарианците и веганите спят с 36 минути повече на нощ от средното, като 90% от тях съобщават за сън с над средно качество. Още по-впечатляващо е, че хората, които следват суровоядна диета, спят с цели 48 минути повече на нощ, а 97% от тях оценяват съня си като над средното качество. В сравнение с тях, тези без хранителен режим спят с 12 минути по-малко, а само 36% оценяват съня си като добър.

Кейти Хамил подчертава, че диетата и сънят са неразривно свързани: „Без никакво съмнение това, което ядем, както и времето на хранене, може драстично да повлияе както на заспиването, така и на качеството на съня ни.“

Кои храни помагат за по-добър сън?

Общо взето, хората, които консумират по-здравословна храна, спят по-добре. Например любителите на киселото мляко спят средно с 18 минути повече на нощ, а 61% от тях съобщават за над средното качество на съня.

Според Хамил тези резултати не са изненадващи. „Проучвания показват, че в червата има полезни бактерии, които синтезират витамини и невротрансмитери, необходими за съня. Храни с ферментирали и пробиотични свойства като неподсладено кисело мляко могат да са от полза.“

Въпреки че любителите на сладки храни като бисквитки и браунита спят с 12 минути повече от средното, Хамил и д-р Сингх препоръчват да се избягват преработените и захарните храни, особено преди сън. Те могат да доведат до пикове в кръвната захар, което активира бъбреците и води до микро събуждания през нощта.

Според Хамил е добре да се набляга на храни, богати на протеини, фибри, магнезий и калий, и да се избягва храненето 2-3 часа преди сън. Ако сте гладни, малка лъжичка ядково масло или половин банан могат да помогнат.

Когато сънят страда

Безсънието е водещ проблем сред участниците в проучването. Почти половината от хората, които фастват или следват специализирани диети, като диабетична или безглутенова, съобщават за редовни затруднения със съня.

Проучвания показват, че недостатъчният сън може да увеличи дневния калориен прием, което с времето може да доведе до наднормено тегло и допълнителни нарушения на съня.

Последни изследвания също подчертават връзката между храненето и нарушенията на съня. Например, ново проучване установява, че хората, които спазват растителна диета, имат с 17% по-нисък риск от развитие на сънна апнея, в сравнение с тези, които се хранят основно с храни от животински произход.  

Освен това, хората, които консумират здравословни растителни храни като плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти и ядки, имат по-нисък риск от сънна апнея в сравнение с тези, които ядат нездравословни растителни храни, включително рафинирани зърнени храни, сладкиши и солени храни като чипс.  

Предполагаме, че една от новогодишните ти цели е да се храниш по-добре. Надяваме се, че с тази статия ти дадохме още една причина да я изпълниш, а именно – за да се радваш на по-чуден сън.