Време е, вече и научно доказано, да започнем да си лягаме по-рано, както отдавна си обещаваме. Ново изследване показва, че хората, които спят повече, се наслаждават по-пълноценно на положителните случки в живота си.

Данните са публикувани от Американската асоция на психолозите и надгражда предишни проучвания за това как съня влияе на физическото тяло и на емоциите. По-голяма част от тези изследвания са фокусирани върху негативните ефекти от липсата на сън, но сега, за първи път, се обръща внимание на позитивите от това да спим повече от достатъчно.

“Когато човек е спал повече от обикновено, той е по-възприемчив към позитивната страна на живота и е по-възможно да създава ситуации, в които ще изпита позитивни емоции”, казва Нанси Син, асистент-професор по психология от Университета на Британска Колумбия, която води изследването.

Консистентното наспиване, съчетано с повечето положителни преживявания, може да се отрази позитивно на цялостното здравословно състояние.


Сънят и емоциите

Една нощ пълноценен сън може да се отрази значително на това как се чувстваме на следващия ден, как функционира мозъка и как се справяме с емоциите си. Предишните проучвания посочват как недостигът на сън ни прави по-раздразнителни и агресивни, може да доведе дори до тревожност, депресия и промениливи настроения. От другата страна овите данни сочат, че при наспалите се пък намираме позитивизъм, оптимизъм и мотивация. 

Нанси Син и екипът й не провеждат изследването както обикновено - в лаборатория. Вместо това, те провеждат телефонни разговори с над 2000 човека в поредица от дни, питайки ги как са спали през нощта и как се чувстват в следващия ден, дали се променя нещо в реакцията им към стресори, предизвикателства, но и към положителни преживявания. 

“На база на събраните данните, установихме, че когато хората, спят по-дълго от обичайното, на следващия ден са способни да виждат дори и неутрално ситуации като по-скоро позитивни. И са по-склонни да запазят приповдигнатото си настроение в течение на деня, дори когато се сблъскат със стресова ситуация.”


Какво означава това за здравето ни

Новите резултати са особено важни, защото още веднъж доказват, че хората, които бързо губят позитивната си нагласа в лицето на проблеми и предизвикателства, са изправени пред повишен риск не само за здравето, но и за общата наслада от живота.

Известно е, че стресът и негативните емоции влияят зле на здравето ни, но сега се обръща внимание и на това как позитивните преживявания могат да ни предпазят в дългосрочен план. Данни от предишни изследвания подкрепят тази теза - при хора, които имат по-позитивен изглед за живота, се наблюдават по-ниски нива на възпаление и по-добри нива на кортизол(хормонът на стреса). В допълнение, изследователите заключават и че хората с хронични състояния се повлияват положително от по-пълноценна почивка и позитивни емоции.


Какво можеш да направиш ти за съня си

Все повече изследвания доказват, че сънят е определящ за това как се чувстваме през деня и подчертават важността на почивката за по-щастливия и пълноценен живот. Накратко - най-важното, което можеш да си вземеш от всички тези проучвания и данни е, че как и на какво спиш, е много важно за това как се чувстваш и как живееш. Часовете сън невинаги са определящи обаче. Ако спиш на некомфортен матрак и с неудобна възглавница, будиш се често или с болки, по-дългите часове в леглото няма да ти гарантират по-добър ден. 


Стъпки, които да ти помогнат да спиш по-добре:

  • Създай си постижима рутина преди сън, която да спазваш редовно
  • Движи се, за да се изморява тялото и да се отпуска ума
  • Храни се пълноценно и с любима храна
  • Увери се, че в спалнята ти е комфортно и уютно
  • Намери си чуден матрак за чуден сън тук