23 Jul
Вероятно си чувал безброй твърдения за съня и започваш да се чудиш кои са истина и кои – не. Тук сме, за да потвърдим (или опровергаем) някои от най-известните митове за съня. Ето ги и тях.
1. Тийнейджърите имат нужда от повече сън – ГРЕШНО.
Специалистите препоръчват тийнейджърите между 13 и 17 години да спят по 8-10 часа на нощ, а 18 и 19-годишните – по 7-9 часа всеки ден.
Митът тръгва от това, че тийнейджърите често мързелуват и си поспиват повече, особено през уикендите. Но това не се дължи на извънредната им нужда от сън, а на факта, че те често отлагат съня и си лягат доста късно, което разбърква режима им и ги кара честичко да се успиват за училище.
2. Възрастните сънуват по-малко от децата – НЕПОТВЪРДЕНО.
Както навярно знаеш, повечето сънища се случват през REM (бързо движение на очите) фазата на съня. Според това проучване бебетата и децата прекарват по-дълго време в REM сън, затова е логично те да сънуват повече.
Въпреки това, няма твърди доказателства, че това е така, защото децата не споделят да сънуват повече. Също така, честотата, с която очите им се движат в REM фазата, е по-ниска от тази при възрастните. Това прави сънищата им една идея по-ненаситени. Реално е трудно да се определи кой колко сънува и защото доста често не можем да си спомним, че сме сънували, а сме минали през REM фазата.
3. Липсата на сън води до смърт – НЕПОТВЪРДЕНО.
Този мит си остава мит, тъй като няма етичен начин, по който да се проведе подобен експеримент.
Науката твърди обаче, че ако някой е силно недоспал, той започва да има т.нар. “микросън” без дори да осъзнава. Това значи,че тялото ни ни пази от това да разберем какво би се случило без сън.
Съществува изключително рядко състояние, наречено фатална семейна инсомния, в което хората губят способността да спят и в крайна сметка умират. Учудващото е, че дори тук не е ясно дали липсата на сън води до фатален край или самото състояние води до промени в мозъка, които предизвикват смъртта.
Въпреки това е важно да отбележим, че хроничното недоспиване, със сигурност води до редица здравословни проблеми и трябва да се адресира навреме.
4. Сомнамбул не се буди – ГРЕШНО.
Когато някой сомнамбулства, той често е във фазата на дълбокия сън. Специалистите се абсолютно единодушни, че не е опасно да събудиш сомнамбул, но най-често изобщо не е необходимо.
Ако видиш сомнамбул, деликатно го насочи към леглото, но и да го събудиш, нищо лошо няма да се случи.
5. Казаното насън е винаги истина – ГРЕШНО.
Говоренето насън се случва както в REM фазата, така и в NREM фазите. Около половината от говоренето насън е несвързано и е по-скоро бълнуване и мрънкане.
Според проучванията, когато някой говори насън, той най-често казва “не”, независимо дали му е зададен въпрос или не. Говоренето насън обикновено е свързано със случващото се в съня, а сънищата невинаги са истинни или дори реалистични. Затова не можем да приемаме казаното насън като чиста монета.
6. Движим се по 13 пъти на всеки час сън – НЕПОТВЪРДЕНО.
Нормално е да се движиш насън – от малки помръдвания до (редки) по-сериозно движения.
Истината е, че сериозните движения най-често водят до събуждане и намаляване на качеството на съня. Ако обаче ти се случва често (над 5 пъти на час за деца и над 15 пъти на час за възрастни) вероятно става дума за нещо по-сериозно. Това явление обикновено се свързва с медицинско състояние, наречено periodic limb movement syndrome (синдром на периодичното движение на крайниците). Ако страдаш от нещо подобно, консултирай се с лекар сомнолог, който да ти помогне да възстановиш здравия си сън.
7. Не се спи на светната лампа – ВЯРНО.
Хората спят по-добре на тъмно, защото светлината влияе на секрецията на мелатонин (хормонът на съня). Циркадния ритъм(цикълът на будност и сънливост) на тялото се контролира от количеството светлина - когато е светло сме будни, когато е тъмно - ни се доспива. Изкуствената светлина обърква този ритъм, съответно - количествата мелатонин, предизвиквайки по-кратък и по-некачествен сън. Дори със затворени очи можем да усещаме светлината, затова, за по-качествен сън, гаси лампата.
8. Мъжете спят по-добре от жените – ВЯРНО.
Жените страдат от инсомния 2 пъти по-често от мъжете. Това се дължи на вродения майчински инстинкт, на хормонални флуктуации или на типично женски състояния като менопауза, бременност и менструация.
9. Часовете преди полунощ се броят за по-качествен сън от тези след 12 часа – НЕПОТВЪРДЕНО.
Хората, които си лягат преди полунощ, обикновено спят повече от останалите, защото повечето хора се будят по едно и също време заради ежедневните си ангажименти като работа, училище и т.н.
Истината е, че преди или след полунощ не оказва особено влияние на съня ти, важно е да спиш достатъчно време, да си лягаш по едно и също време всеки ден и да се грижиш за качеството на съня си.
10. Богатите спят по-добре от бедните – ВЯРНО.
Социоикономическият статус е силно асоцииран с проблемния сън. Хората, които печелят повече, имат по-дълъг (и качествен сън). А пък хората, работещи на смени, имат далеч по-лош сън от тези със стандартно работно време. Освен липсата на обособено време за лягане, хората с по-нисък доход по-често изпитват притеснения от всякакъв характер (но най-вече финансов), което също влияе неблагоприятно на съня им.
Надяваме се, че научи нещо ново. Не забравяй да се съмняваш във всяко твърдение и да търсиш собствени доводи и логика в тях, защото не всичко, което чуеш или прочетеш е вярно.