23 Aug
Както навярно знаеш, сънят е от изключителна важност за здравето и цялостното ти благосъстояние. За жалост, някои здравословни състояния пречат на качествения сън. Вертигото е едно от тях. В тази статия разказваме как да спиш добре въпреки него.
Какво е вертиго?
Дефиницията на невролога д-р Крис Уинтър за вертиго е “усещането за движение или въртене, което е свързано с промени във вътрешното ухо или мозъка”.
Има 2 вида вертиго – периферно и централно.
Периферното е по-често срещано и засяга около 80% от хората, изпитващи световъртеж. Причината за появата му обикновено е проблем с вътрешното ухо.
Централното вертиго е следствие на проблем с частта на мозъка, която отговаря за равновесието и пространствената ориентация.
Някои от симптомите на вертигото са:
- замаяност
- усещане за загуба на равновесие
- гадене и повръщане
- загуба на слух
- тинитус (шум в ушите)
- главоболие
- усещане за пълнота в ухото
Каква е връзката между вертигото и съня?
Когато ти се вие свят, не можеш да заспиш, будиш се и качеството на съня ти спада. Интересно е, че хората, страдащи от сънна апнея, често страдат и от вертиго, така че не отхвърляй с лека ръка хъркането, за да не доведе до по-сериозни проблеми.
Как се спи с вертиго?
1. Маневра на Епли
Ако вертигото е причинено от проблем в средното ухо (периферно), маневрата на Епли може да ти помогне и то доста бързо.
Периферното вертиго обикновено се появява заради преместването на отокониите (малки кристалчета калциев карбонат, които отговарят за предаването на информация, свързана с движение, към мозъка) от утикулата на вътрешното ухо (където по принцип им е мястото) в полукръглите каналчета на ухото. Маневрата на Епли представлява серия от движения, които помагат за връщането на отокониите на обичайното им място. Ето ги и тях:
- Седни на леглото
- Обърни главата си на дясно (ако проблемът е в дясното ухо) на 45 градуса
- Бързо легни назад и задръж главата си обърната настрани. Рамената ти трябва да са на възглавницата, а главата ти – отпусната назад. Изчакай 30 секунди.
- Обърни главата си 90 градуса наляво, без да я вдигаш. Изчакай още 30 секунди.
- Обърни главата и тялото си на още 90 градуса наляво и изчакай 30 секунди.
- Изправи се на лявата си страна
Ако проблемът е в лявото ухо, направи огледалните движения.
2. Повдигни главата си – може да използваш по-висока възглавница, за да постигнеш по-добър ефект.
3. Практикувай техники за релаксация, за да успокоиш нервната си система и интензитета на усещането за световъртеж.
4. Спи на “лошото” си ухо
Ако страдаш от вертиго, надяваме се, че улеснихме поне малко ситуацията ти, а ако не – е, поне имаш стъпки за по-добър сън след тежка вечер навън. *намиг* При всички случаи обаче, ако усетиш упорит световъртеж, консултирай се с лекар, за да не губиш ценно време и качествен сън.